Strona główna Baza wiedzy Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej – pytania pomocnicze
Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej – pytania pomocnicze
0

Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej – pytania pomocnicze

0
0

Przedsiębiorcy mogą wybierać spośród kilku form opodatkowania – podatek rozliczany od dochodu, ryczałt lub karta podatkowa. Niektóre z nich mogą być zastosowane tylko w określonych sytuacjach. Dlatego też przyszły przedsiębiorca, przed podjęciem decyzji, powinien zadać sobie kilka pomocniczych pytań, dzięki którym wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej będzie prostszy.

Przypominamy, że możliwe są trzy formy opodatkowania:

  • Podatek rozliczany od dochodu (zasady ogólne lub podatek liniowy),
  • Ryczałt (podatek rozliczany od przychodu),
  • Karta podatkowa (podatek ustalony kwotowo).

Wybór najlepszej formy rozliczania się z podatku dochodowego powinna poprzedzać analiza, uwzględniająca m.in. rodzaj działalności. Warto także skonsultować się z księgowym. W ramach analizy dobrze, aby przedsiębiorca odpowiedział sobie na kilka pytań, które na pewno ułatwią podjęcie decyzji.

Jak wybrać formę opodatkowania Zobacz nasz poradnik – jak krok po kroku wybrać formę opodatkowania dla własnej działalności

Pytania, które warto sobie zadać, wybierając formę opodatkowania działalności gospodarczej

1. Czy będziesz zatrudniał pracowników / współpracowników / korzystał z usług innych firm?

Jeśli tak, to pamiętaj, że przy wyborze karty podatkowej, nie możesz współpracować z osobami zatrudnionymi na umowy cywilno – prawne (o dzieło, zlecenie). Jedyna dostępna opcja, to umowa o pracę. Nie możesz też korzystać z usług innych firm, poza usługami specjalistycznymi. Dodatkowo na firmy rozliczane kartą podatkowa nałożony jest limit zatrudnienia (5 osób, a w określonych rodzajach działalności do 3 osób, ale można zatrudniać uczniów w celu nauki zawodu lub bezrobotnych na staż).

Przy ryczałcie, kosztów zatrudnienia dodatkowych osób lub usług (np. usług marketingowych czy reklamowych) nie wliczysz w koszty. Przy dużej ilości pracowników i niskich marżach (np. gastronomia), nawet to, że ryczałt wynosi zaledwie 3% i 8,5% może nie wystarczyć, by metoda ta była opłacalna.

2. Dla kogo będziesz świadczyć usługi?

W niektórych wyjątkowych sytuacjach przedsiębiorca rozliczający się za pomocą karty podatkowej nie może świadczyć usług na rzecz innych firm (tylko osób prywatnych). Jest tak w przypadku usług złotnictwa – jubilerstwa (całkowicie) oraz niektórych robót budowlanych (usługi można świadczyć do określonego limitu przychodu).

3. Czy świadczone usługi są sezonowe? Czy będą występowały miesiące bez przychodu?

Karta podatkowa wymaga odprowadzania podatku niezależnie od tego, czy podatnik coś zarobił, czy nie. Zatem jeśli biznes jest sezonowy (np. sprzedaż lodów) to podatnik rozliczający się kartą podatkową musi odprowadzać podatek, nawet jeśli nic nie zarobił. Alternatywą jest oczywiście zgłoszenie przerwy w świadczeniu usług do US.

4. Czy będziesz wykonywał usługi na rzecz byłego pracodawcy?

Jeśli tak, to nie tylko przepada ci preferencyjny ZUS, ale również nie możesz wybrać ryczałtu ani podatku liniowego.

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail