Strona główna Nowości w programie Przewodnik po programie Szybkie płatności – generowanie elektronicznych przelewów
Szybkie płatności – generowanie elektronicznych przelewów
0

Szybkie płatności – generowanie elektronicznych przelewów

0
0

Firma, która dużo kupuje (i nie płaci gotówką) wie, jak uciążliwe potrafi być robienie przelewów za faktury. A także ile czasu ta czynność może zajmować. Funkcja generowania elektronicznych przelewów w SaldeoSMART znacznie to upraszcza. Import przelewów w bankowości pozwala w ciągu kilku minut wykonać nawet kilkadziesiąt przelewów, bez konieczności ręcznego wklepywania danych.

Generowanie elektronicznych przelewów w SaldeoSMART

Jest to jedna z funkcji dostępnych w Pakiecie Odczytywanie Dokumentów, które zostały przygotowane z myślą o firmach. Pozwala na szybkie i wygodne przygotowanie poleceń zapłaty za faktury zakupowe i towarowe dla bankowości elektronicznej. Elektroniczne przelewy są przygotowywane w oparciu o dane z dokumentów widoczne na liście dokumentów w SaldeoSMART.

Aby móc wygenerować plik z przelewami należy w Ustawieniach Firmy uzupełnić dane konta bankowego, z którego będą robione przelewy. Można oczywiście wskazać kilka kont, np. w przypadku gdy firma posiada wiele rachunków bankowych . Przelewy z SaldeoSMART generowane są w formacie Elixir 0 (kodowanie plików CP 852) lub formacie BZ WBK. Aby zlecić przelewy należy zalogować się do bankowości elektronicznej i zgodnie z procedurą w danym banku zaimportować plik pobrany wcześniej z SaldeoSMART. Jeśli ktoś robi to po raz pierwszy może skorzystać z krótkiej instrukcji, która znajduje się obok przycisku „Pobierz przelewy”. Są tam zawarte informacje jak wygląda import przelewów w najczęściej wykorzystywanych bankach.

Import przelewów w banku

Import przelewów jest możliwy tylko dla kont firmowych, konta indywidualne nie posiadają takiej opcji. Warto to wziąć pod uwagę wybierając, czy w działalności wykorzystywane jest konto założone dla firmy czy konto prywatne.

Temat wyboru konta bankowego dla firmy omawialiśmy we wpisach:

Aby móc zaimportować paczkę z elektronicznymi przelewami należy pobrać odpowiedni plik z SaldeoSMART. W tym celu wyszukuje się dokumenty na Liście Dokumentów (np. korzystając z  filtrów, w tym filtru „Zapłata”). Po zaznaczeniu wybranych dokumentów należy kliknąć przycisk nad listą „Pobierz przelewy” i dalej postępować zgodnie z kolejnymi etapami w formatce generowania przelewów. Ważne jest, aby wybrać właściwe konto bankowe, z którego będą realizowane płatności oraz format, według którego ma zostać przygotowany plik. Nie można w jednej paczce pobrać przelewów, które mają być zaimportowane do różnych kont bankowych (np. we wspomnianej wcześniej sytuacji z różnymi kontami firmowymi). Domyślnie wskazywane jest główne konto bankowe firmy. Warto także pamiętać o wyborze daty płatności dla faktur. Dużym ułatwieniem jest to, że dla tego samego kontrahenta przelewy można łączyć, czyli zamiast wielu przelewów dla każdej faktury osobno jest tylko jeden – zbiorczy. Pozwala to oszczędzić koszty przelewów, w sytuacji gdy obsługujący nas bank pobiera opłaty za każdą pojedynczą transakcję.

Korzyści funkcji

Oczywiście czas. Pobieranie przelewów z SaldeoSMART i ich import w bankowości elektronicznej jest znacznie szybsze niż ręczne wprowadzanie każdego przelewu osobno, czy przy pomocy jakichś schematów. Należy jednak pamiętać o eliminacji ryzyka pomyłki w przelewie – paczka przelewów jest generowana na podstawie danych z dokumentów. Warto także wspomnieć o wygodzie i komforcie pracy pracowników, którzy są odpowiedzialni za realizowanie płatności. Narzędzia wspomagające prace znacznie je podnoszą, w myśl działań Społecznej Odpowiedzialności Biznesu (CSR) w obszarze stosunków pracy (zgodnie z normą ISO 26000).

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *