Strona główna Baza wiedzy Pozycje z faktur – jak je wykorzystać w analizie danych?
Pozycje z faktur – jak je wykorzystać w analizie danych?
0

Pozycje z faktur – jak je wykorzystać w analizie danych?

111
0

Analiza danych firmowych (data analytics) to trend, który staje się coraz popularniejszy wśród polskich przedsiębiorców. Nic dziwnego, gdyż takie informacje mogą znacząco poprawić funkcjonowanie biznesu i przyspieszyć jego rozwój. Jak mają się do tego dane z faktur, czego możemy dowiedzieć się na podstawie zakupów firmowych?

Pozycje towarowe z faktur – co się w nich kryje

Bardzo dużo. Analiza zakupów to nie tylko informacje, u których kontrahentów najczęściej robimy zakupy, jakie są sumy takich zakupów czy w jakich działach firmy jest ich najwięcej. To przede wszystkim ciągle niedoceniana wiedza ukryta w pozycjach faktur. Tak naprawdę u jednego kontrahenta możemy robić różne zakupy, więc ograniczenie się do samego dostawcy, ewentualnie działów, które u niego kupują nie daje zbyt wiele wiedzy o wydatkach firmy. Znacznie więcej informacji można uzyskać jeśli zagłębimy się w dane na fakturach i sprawdzimy, jakie pozycje towarowe się na nich znajdują. Przykładowo – papier do drukarki można kupować u kilku dostawców, zależnie od jego parametrów. Dopiero analiza danych z pozycji faktur pozwoli zobaczyć, ile tak naprawdę firma wydaje na taki produkt.

Jak szybko pozyskać dane z fakturach

Analiza danych zawartych w pozycjach faktur wymaga oczywiście, aby te dane znajdowały się w programie, z którego można je pobrać do pliku w formacie np. xls, csv, xml, czyli takim, który można łatwo przetworzyć. Najczęściej takie dane, jak pozycje towarowe z faktur można pobrać z programów księgowych lub magazynowych. To niestety wymaga, aby jednocześnie były do nich wprowadzane. Jeśli firma do tej pory nie zdecydowała się na ręczne wprowadzanie pozycji z faktur może skorzystać z automatycznego odczytywania pozycji, które jest dostępne w programie SaldeoSMART. Skanowanie faktur i dodawanie ich do SaldeoSMART umożliwi szybkie przeniesienie informacji zawartych na fakturach do dowolnego programu, dzięki czemu te informacje firma będzie mogła wykorzystać w dalszych analizach.

Analiza danych na podstawie raportów Excel z SaldeoSMART została opisana tu:

http://www.saldeosmart.pl/blog/latwe-w-analizie-i-przejrzyste-zestawienia-w-excelu

Analiza danych – co to jest?

Pod tym hasłem nie kryje się nic innego jak analiza danych zawartych w różnego rodzaju dokumentach, aby na ich podstawie uzyskać użyteczne dla firmy informacje i wnioski. Jest to na tyle ważna rola, że wiele uczelni wręcz otwiera kierunki studiów związane z analizą danych. Stąd wniosek, że specjaliści z tego zakresu są poszukiwani, czyli coraz więcej firm dostrzega, że data analytics może skutecznie przyczynić się do ich rozwoju i warto w to zainwestować. Tym bardziej warto wykorzystać możliwości analizy danych jakie niesie ze sobą taki program jak SaldeoSMART.

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail