Strona główna Baza wiedzy PaaS, SaaS, IaaS – różne rodzaje usług w chmurze
PaaS, SaaS, IaaS – różne rodzaje usług w chmurze
0

PaaS, SaaS, IaaS – różne rodzaje usług w chmurze

0
0

Polska znajduje się na szary końcu w Europie pod względem korzystania z chmur obliczeniowych. Tak małe zainteresowanie cloud computingiem po części wynika z niewiedzy na temat tego, na czym polegają usługi w chmurze i jak można je wykorzystać biznesowo. Sprawdźmy na czym polegają poszczególne ich modele.

IaaS

Infrastructure as a Service to usługa polegająca na dostarczeniu klientowi niezbędnej infrastruktury – np. sprzętu w postaci serwerów. Klient może rozliczać się za wynajętą przestrzeń dyskową bądź wykorzystaną moc obliczeniową. Dzięki tej usłudze, firma nie musi kupować własnych serwerów i zatrudniać administratora, który będzie nimi zarządzał. Korzysta z wynajmowanej i zarządzanej przez zewnętrzną firmę przestrzeni (choć musi zadbać o instalację odpowiedniego oprogramowania, baz danych itd.).

Albert Barron, inżynier oprogramowania z IBM znalazł bardzo prostą analogię w przystępny sposób wyjaśniającą różnice pomiędzy wszystkimi modelami usług w chmurze. Porównał je do … pizzy i różnych sposób jej „uzyskiwania”. Zgodnie z tą analogią, każde oprogramowanie osadzane na  wewnętrznych (lokalnych) serwerach firmy, znajdujących się w jej siedzibie jest robieniem pizzy w całości w domu i od podstaw (przygotowujemy, pieczemy i zjadamy ją lokalnie w domu). Przy modelu IaaS, zewnętrzny dostawca dostarcza nam mrożoną pizzę – on odpowiada za ciasto, sos pomidorowy i wszelkie składniki pizzy (czyli całą infrastrukturę IT – w tym przestrzeń dyskową, pamięć, moc obliczeniową) , ale to my musimy ją sobie upiec (czyli zainstalować określone oprogramowanie), zjeść w domu i po sobie posprzątać (zarządzać tym oprogramowaniem, aktualizować go itd.).

PaaS

Platform as a Service, czyli usługa dostarczenia wirtualnego środowiska pracy. Usługa ta kierowana jest głównie do programistów oraz firm IT i polega na dostarczeniu kompletnej, wyposażonej we wszelkie niezbędne aplikacje platformy do pracy. Bardzo często jest to środowisko z dużą mocą obliczeniową.  W jego ramach firma korzystająca z PaaS może prowadzić własne działania – np. budować swoje aplikacje, tworzyć wymagające dużej mocy obliczeniowej grafiki czy animacje. To dostęp do IaaS wzbogaconego o dodatkowe oprogramowanie.

Dzięki PaaS, można korzystać z oprogramowania umożliwiającego tworzenie własnych aplikacji bez konieczności budowania własnego środowiska, pozyskiwania wszystkich licencji czy dbania o backup. Załatwia to dostawca PaaS.

Albert Barron wyjaśniając model PaaS na przykładzie wspomnianej pizzy, mówi o tym, że jest to sytuacja analogiczna do zamówienia pizzy z dostawą do domu. W ramach zamówienia otrzymujemy gotową, ciepłą pizzę, ale sami musimy zapewnić sobie środowisko, w jakiej ją skonsumujemy.

SaaS

Software as a Service czyli sytuacja, w której całość aplikacji i danych przechowywana jest zewnętrznie, na serwerach dostawcy usługi, a użytkownicy mają do niej dostęp poprzez Internet. Na komputerze użytkowników nie jest instalowane żadne oprogramowanie. Użytkownik nie może też wprowadzać w samej aplikacji zmian – korzysta z gotowego produktu. To dostawca odpowiada za to, by wszystko działało, a użytkownik z programu po prostu korzysta.

Jeśli przyrównamy to do naszej smacznej analogii, to mamy sytuację, w której idziemy na pizzę do restauracji. Nie musimy kupować składników, nie pieczemy pizzy, nie martwimy się o zastawę i zakup coli. Wszystko dostajemy gotowe, podane na talerzu. Tylko zajadać.

Aplikacja SaldeoSMART oferowana jest (poza wersją lokalną, instalowaną na serwerach firmy) również właśnie w modelu SaaS.

Temat chmury obliczeniowej i cloud computing omawiany był także tu.

Cloud Computing w Polsce

Wg. Danych Eurostatu z 2016 r., Polska nie jest technologicznie zaawansowana w zakresie cloud computingu. Choć mamy spore możliwości i dostawców usług IaaS, PaaS i SaaS na światowym poziomie (a przecież można też korzystać z zagranicznych rozwiązań) to chętniej sięgamy po oprogramowanie instalowane na lokalnych serwerach. Z usług w chmurze (np. Google Drive czy Dropbox) korzysta zaledwie 25% użytkowników indywidualnych Internetu (w Europie 32%). W biznesie jest jeszcze słabiej, bo zaledwie 9% firm korzysta z chmur. To stawia nas prawie na samym końcu w Europie (przed Bułgarią i na równi z Łotwą i Rumunią).

Poniekąd winne są temu regulacje podatkowe, a częściowo brak wiedzy na temat możliwości wykorzystania chmury w biznesie. A „chmura” to przecież większe bezpieczeństwo danych, szybkie koszty wdrożenia i często mniejsze koszty niż utrzymywanie własnej infrastruktury, dedykowanego oprogramowania i pracowników, którzy będą mogli się tym zajmować. Jeśli prowadzisz biznes, warto zainteresować się rozwiązaniami cloud computingu!

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail