Strona główna Księgowy Nieznajomość prawa szkodzi. Nadążaj za zmianami
Nieznajomość prawa szkodzi. Nadążaj za zmianami
0

Nieznajomość prawa szkodzi. Nadążaj za zmianami

92
0

Zmiany są wpisane w zawód księgowego. Są to nie tylko zmiany w prawie podatkowym i przepisach, ale także nowości technologiczne, które wpływają na codzienną pracę.

IT w służbie księgowych?

Potrzeba jest matką wynalazków – niegdyś etatowy księgowy musiał sam martwić się o księgi rachunkowe firmy. Dziś korzystamy z biur rachunkowych i stało się to już standardem. By wyjść naprzeciw rosnącym potrzebom przedsiębiorców, biura rachunkowe musiały wyposażyć się w niezawodne rozwiązania informatyczne, dzięki którym mogą zapewnić swoim klientom sprawną obsługę na najwyższym poziomie. Tak narodziła się nowoczesna rachunkowość, w której dynamicznie rozwijane i rozbudowywane narzędzia IT ułatwiają codzienną pracę, a najnowsze zmiany w prawie są dostępne online.

Informatyczna modernizacja administracji podatkowej czy zwiększona kontrola?

Firmy, obsługujące je biura rachunkowe, a także systemy finansowo-księgowe nieustannie ewoluują. Od dłuższego czasu mamy również do czynienia z cyfrową modernizacją administracji. Podlega ona zmianom zarówno na poziomie przepisów, jak i sposobów elektronicznej obsługi przedsiębiorców i ich kontrahentów. W tym kierunku idą też zmiany w ordynacji podatkowej związane m.in. z wprowadzeniem Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Nowe uwarunkowania prawne częstokroć wiążą się z licznymi zmianami na poziomie relacji przedsiębiorca – biuro rachunkowe. Od szybkiej reakcji tych drugich zależy, czy firma nie zostanie narażona na straty z tytułu niedopełnienia obowiązków wynikających z przepisów podatkowych.

Wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego wiąże się z koniecznością wyposażenia systemów księgowych w nowe funkcjonalności. W największym skrócie, istotnej zmianie podlega sposób raportowania finansowego organom podatkowym. Będzie on oparty na ustandaryzowanym cyfrowym formacie.

Pisaliśmy o tym we wpisie Księgowi kontra JPK. Jakie zmiany czekają biura rachunkowe?

Nowa, cyfrowa rzeczywistość

Wszystko wskazuje na to, iż cyfrowe formaty obsługi staną się standardem – nie tylko dla firm i współpracujących z nimi biur rachunkowych, ale także dla organów kontroli finansowej.

Na naszych oczach kształtuje się nowe, cyfrowe środowisko pracy, które powoli wypierać będzie dotychczasowe formy sprawozdawczości, raportowania i kontroli. Dedykowane rozwiązania IT już dziś odpowiadają na te wyzwania. Projektanci i developerzy IT trzymając rękę na pulsie i śledząc planowane i wdrażane zmiany w prawie podatkowym, dostosowują oprogramowanie do zmieniających się okoliczności.

A zmian będzie więcej. Poza wprowadzeniem przepisów związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym szykują się też inne, daleko idące nowelizacje prawa podatkowego: likwidacja podatku liniowego, opodatkowanie dotacji, zmiana w stawce podatku CIT z 19% na 15% dla wybranych podmiotów (dla nowych i małych podatników) i wiele innych.

Jak widać po szerokim zakresie planowanych zmian, wzmożona współpraca na linii: przedsiębiorcy – biura rachunkowe będzie konieczna. Biura będą służyć pomocą w wyjaśnianiu i interpretowaniu przepisów, wprowadzaniu zmian w sposobie raportowania organom podatkowym, wreszcie w wyborze narzędzi usprawniających pracę. Zapowiada się więc pracowity okres, w którym doradcy podatkowi, biura rachunkowe i organy podatkowe powinny połączyć siły, mając na uwadze dobro przedsiębiorców. Czy tak będzie? Czas pokaże.

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail