Strona główna Firma Model finansowy w firmie – dlaczego jest taki ważny?
Model finansowy w firmie – dlaczego jest taki ważny?
0

Model finansowy w firmie – dlaczego jest taki ważny?

0
0

Brak podstawowej wiedzy na temat przedsiębiorczości i upodobanie do skoków na głęboką wodę w myśl filozofii: “a może mi się uda”. Tak niestety wciąż wyglądają początki wielu firm w Polsce, których założyciele pomijają najważniejszy aspekt budowania własnego biznesu – solidny model finansowy. Tymczasem na przysłowiowym wróżeniu z fusów trudno jest stworzyć przedsiębiorstwo, które przetrwa zderzenie z realiami rynkowymi i rozwinie swoje skrzydła na nieco dłużej, niż pierwsze dwa lata działalności.

Skalowalny model finansowy to kluczowy element dobrze prosperującego biznesu. I choć oczywiście nie da się go zawczasu przygotować z aptekarską precyzją, to pominięcie go w swoich planach prowadzi do tego, że przedsiębiorca po swoim rynku zaczyna poruszać się całkowicie po omacku.

Mówi się, że w świecie biznesu istnieje kluczowa zasada: “jak coś nie spina się w Excelu, to nie ma szans spiąć się w życiu”. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze prognozowanie kosztów biznesowych i sprawdzenie, czy przy ustalonych cenach za usługi i liczbie pozyskanych klientów firma może zapewnić sobie jakikolwiek wzrost.

Idealny model finansowy

Jak wobec tego stworzyć model finansowy, który pozwoli nam dokładnie przeanalizować biznesowe ryzyko? Oczywiście wszystko zależy od branży i rodzaju prowadzonego biznesu:

  • na początek dobrze jest przede wszystkim nadrobić zaległości z podstaw ekonomii i prowadzenia własnej firmy. Warto czytać dużo praktycznych poradników, poszukać blogów tematycznych i przede wszystkim nie bać się rozmawiać i czerpać wiedzę od ludzi, którzy już swój biznes z sukcesem prowadzą.
  • ważne jest ustalenie kosztów niezbędnych do prowadzenia firmy – zarówno tych potrzebnych na start, jak i kosztów stałych oraz wynikających ze wzrostu ilości klientów. Trzeba zestawić je z przychodem, czyli określić co podlega sprzedaży, za ile, przy ilu klientach pozyskanych w danym okresie czasu. Dobrą praktyką jest też robienie kilku wersji takiego planu, tj planu pesymistycznego, realistycznego i optymistycznego – zazwyczaj rzeczywistość okazuje się być wypadkową tych scenariuszy.

Model finansowy a korzyści dla firmy

Szybko, bez pomyślunku i z niezachwianą wiarą w swój pomysł – to w dużym skrócie kombinacja kilku zabójczych dla biznesu czynników, z powodu których wiele firm nie utrzymuje zbyt długo głowy ponad rynkową powierzchnią. A wystarczy tylko:

  • porządny biznesplan
  • analiza SWOT
  • wstępny model finansowy

aby w świecie przedsiębiorczości zdjąć różowe okulary z nosa i zacząć twardo stąpać po ziemi.

Dobrze przygotowany model finansowy szybko zweryfikuje, czy pierwszych zysków z działalności firma może spodziewać się po miesiącu, roku, dwóch latach albo w ogóle. Dlatego tak ważne jest systematyczne wracanie do tych analiz i aktualizowanie danych na bieżąco.

Obecnie rynek jest dynamiczny i każde założenia biznesowe trzeba regularnie aktualizować. Dzięki szybkiej reakcji na to, co aktualnie dzieje się na rynku, przedsiębiorcy mają szansę na modernizację własnych usług i utrzymanie konkurencyjności.

Jak zrobić biznesplan, czyli przygotuj się dobrze do prowadzenia firmy

Model finansowy a wkład własny

Na rozpoczęcie własnego biznesu potrzebne są środki, których nierzadko aspirujący przedsiębiorcy poszukują w różnego rodzaju dotacjach unijnych. Dotacje unijne owiane są złą sławą ale jest mnóstwo przedsiębiorstw, którym taka forma pomocy pozwoliła rozwinąć biznes – w przypadku dofinansowania rzecz rozbija się bowiem o nastawienie przedsiębiorcy. Jeśli przedsiębiorca inwestuje własne pieniądze to zależy mu przede wszystkim na tym, aby biznes szybko zaczął zarabiać.

Brak umiejętności analitycznych i podstaw wiedzy o przedsiębiorczości to główne grzechy osób, które decydują się na założenie własnej firmy. Na szczęście, nikt nie rodzi się biznesmenem, a zaległości można szybko nadrobić, dlatego też zanim przedsiębiorca zacznie działać, najpierw powinien zorientować się, jak wygląda jego rynek.

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail