Strona główna Firma Leasing – czy to rozwiązanie dla twojej firmy?
Leasing – czy to rozwiązanie dla twojej firmy?
2

Leasing – czy to rozwiązanie dla twojej firmy?

1
2

Każda firma potrzebuje dostępu do źródła finansowania. Jako przedsiębiorca możesz wybierać między leasingiem a np. kredytem obrotowym. Kiedy sprawdza się leasing?

Z leasingu mogą korzystać zarówno przedsiębiorstwa, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, jak i klienci indywidualni. Najczęściej jednak to właśnie przedsiębiorcy są zainteresowani tym rozwiązaniem, a trzon oferty przygotowanej przez firmy leasingowe dotyczy właśnie ich.

Chcesz zakupić firmowy samochód? A może potrzebujesz nowych maszyn? Słyszałeś o leasingu, ale nigdy wcześniej nie interesowałeś się tym zagadnieniem? Czas zatem sprawdzić, czy ta forma finansowania sprawdzi się w przypadku twojej firmy.

Leasing – podstawowe informacje

Choć może cię to zdziwić, początek leasingu w Polsce datuje się na lata 90. ubiegłego wieku. To właśnie wówczas przedsiębiorcy zainteresowali się tą formą inwestowania i zaczęła ona być traktowana jako alternatywa dla kredytów bankowych. Początkowo wiele trudności sprawiał fakt, że leasing nie był uregulowany ani w kodeksie cywilnym, ani w prawie podatkowym. Dziś sytuacja wygląda inaczej, bo po roku 2000 r. umowa leasingu została uwzględniona w przepisach.

Jako przedsiębiorca musisz wiedzieć, że dziś leasing – biorąc pod uwagę regulacje podatkowe – dzieli się na leasing operacyjny i leasing finansowy. Różnica jest znaczna, np. w przypadku leasingu operacyjnego odpisy amortyzacyjne są dokonywane przez firmę leasingową, podczas gdy przy leasingu finansowym prawo do takiej czynności nabywa leasingobiorca.

Leasing czy kredyt – co ci się bardziej opłaca?

Pytanie, która forma finansowania: leasing czy kredyt, sprawdzi się lepiej, jest często zadawane przez przedsiębiorców. Zarówno kredyt, jak i leasing mają swoje zalety i wady. Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć, który z tych produktów wybrać. Dopiero poznanie różnic między kredytem a leasingiem i odniesienie ich do aktualnej sytuacji firmy pozwala stwierdzić, które rozwiązanie jest korzystniejsze.

Zaciągając kredyt bankowy, możesz przeznaczyć go na dowolny cel. Co więcej, możesz wystąpić o kredyt obrotowy, który wykorzystasz do finansowania bieżącej działalności firmy. W przypadku leasingu zawsze mowa o finansowaniu aktywa trwałego, np. samochodu.

Pozostaje też kwestia własności. Przeznaczając pieniądze z kredytu na zakup np. maszyn, przedsiębiorca staje się ich właścicielem. Leasing jest pod tym względem o tyle ciekawym rozwiązaniem, że właścicielem udostępnionych przedsiębiorcy maszyn może być firma leasingowa.

Niezależnie od tego, czy będziesz starał się o kredyt bankowy, czy leasing, będziesz musisz wykazać, że masz zdolność kredytową. Firmy leasingowe bazują najczęściej na dokumentach dostarczonych przez zainteresowanego klienta, podczas gdy bank dokładnie sprawdza historię kredytową przedsiębiorcy.

Co z czasem trwania umowy? Również w tym względzie są widoczne różnice. Umowa z bankiem może zostać zawarta na dowolny okres. W przypadku leasingu czas umowy nie może być krótszy niż 40% okresu amortyzacji jego przedmiotu.

Co wybrać: leasing czy kredyt?

Jeżeli twoim celem jest samochód, specjalistyczne oprogramowania czy maszyny, to lepiej będzie, gdy skorzystasz z możliwości, jakie daje leasing. To rozwiązanie opłacalne pod względem podatkowym, zatem tańsze niż kredyt. Co więcej, w ten sposób twoja zdolność kredytowa nie obniży się – wciąż będziesz mógł ubiegać się o kredyt bankowy.

Potrzebujesz gotówki np. na remont firmy? W takim razie rozwiązaniem będzie kredyt. Długość umowy kredytowej i wysokość rat będziesz mógł dostosować do swoich możliwości finansowych.

Komentarz(2)

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail