Strona główna Księgowy JPK_VDEK – sprawdź, czy wiesz wszystko o nowej ustawie!
JPK_VDEK – sprawdź, czy wiesz wszystko o nowej ustawie!
0

JPK_VDEK – sprawdź, czy wiesz wszystko o nowej ustawie!

0
0

Zmiany w prawie podatkowym są nieuniknione, jednak te, które zmieniają stan rzeczy na lepszy, witamy z otwartymi ramionami. Tak jest z nową formą raportowania podatkowego, zwaną JPK_VDEK. Choć szczegóły i termin wejścia ustawy w życie wciąż nie są do końca znane, ta już zdążyła zaskarbić sobie przychylność przedsiębiorców. Czy już od nowego roku nowy projekt rzeczywiście przyczyni się do uproszczenia systemu podatkowego?

Koniec z dublowaniem dokumentów

JPK_VDEK to pomysł Ministerstwa Finansów stworzony w celu usprawnienia systemu podatkowego. Nowy plik ma zastąpić obowiązujący od stycznia JPK_VAT oraz deklaracje VAT-7 i VAT-7K, czyli comiesięczne zeznania podatkowe wysyłane przez podatników będących czynnymi podatnikami VAT, również tych rozliczających się w systemie kwartalnym.

Obecnie przedsiębiorcy zobligowani są do wysyłania aż trzech deklaracji, spośród których większość informacji w nich zawartych jest po prostu bezsensownie dublowana. Struktura pliku JPK_VDEK ma z założenia zostać rozszerzona o dane, dzięki którym wyeliminowana zostanie konieczność dodatkowego wypełniania i wysyłania VAT-7 i VAT-7K, do których zaliczamy m.in.:

  • wysokość nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu
  • wysokości kwot do przeniesienia na następny miesiąc
  • ulgi na zakup kas rejestrujących.

Stworzenie JPK_VDEK wymaga nowelizacji ustaw takich jak art. 99 ust. 1 i 2 ustawy o VAT oraz art. 82 § 1b Ordynacji podatkowej, która reguluje konieczność prowadzenia rejestrów VAT w formie elektronicznej oraz ich przekazywanie w formie JPK_VAT. Choć prace nad ostateczną treścią nowelizacji wciąż trwają, to Ministerstwo Finansów już poinformowało, że JPK_VDEK prawdopodobnie zastąpi również (poza JPK_VAT, VAT-7 i VAT) deklaracje VAT-27, VAT-ZT, VAT-ZZ, VAT-ZD oraz być może VAT-12.

5 zmian w podatkach 2019 5 ważnych zmian w podatkach, o których warto wiedzieć przed 2019

Korzyści z JPK_VDEK

Jeżeli zapowiedzi Ministerstwa Finansów znajdą odzwierciedlenie w ostatecznym kształcie ustawy, to jej wejście w życie zaowocuje szeregiem korzyści dla systemu podatkowego. Co najważniejsze, nowy projekt znacznie usprawni i przyspieszy proces rozliczeń podatkowych oraz zwrotu nadwyżki podatku. Mniej dokumentów do przetworzenia oznacza ich szybszą analizę, a co za tym idzie, oszczędność czasu i pieniędzy zarówno po stronie państwa, jak i sektora biznesowego.

Zgodnie z zapowiedzią resortu, JPK_VDEK wejdzie w życie nie wcześniej niż w połowie 2019 roku. Termin ten został przesunięty z początku roku na lipiec, ponieważ wdrożenie tak dużej zmiany wymaga od przedsiębiorców oraz producentów zaawansowanych systemów IT wielomiesięcznych przygotowań do modyfikacji struktur aktualnych rozwiązań.

Zmiany w podatkach 2019 Zmiany w podatkach 2019 – co jeszcze należy o nich wiedzieć?

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail