Strona główna Baza wiedzy Inwentaryzacja środków trwałych – kto i kiedy musi ją robić?
Inwentaryzacja środków trwałych – kto i kiedy musi ją robić?
2

Inwentaryzacja środków trwałych – kto i kiedy musi ją robić?

0
2

Inwentaryzacja środków trwałych w przedsiębiorstwie obowiązuje firmy prowadzące księgowość w formie ksiąg handlowych. Choć w teorii ten spis należy wykonać co roku, w niektórych sytuacjach można ograniczyć się do przeprowadzenia go raz na 4 lata.

Czym jest inwentaryzacja środków trwałych?

Mówiąc wprost, to policzenie i zmierzenie stanu ilościowego wszystkich środków trwałych, wraz z weryfikacją ich przydatności w prowadzeniu działalności. Po dokonaniu inwentaryzacji, przedsiębiorca wie, jaki jest stan majątkowy jego przedsiębiorstwa i jest w stanie porównać stan faktyczny z danymi z ksiąg. Na bazie inwentaryzacji może też dokonać korekty kosztów i przychodów.

Dokładne przepisy dotyczące inwentaryzacji środków trwałych opisuje Ustawa o rachunkowości a zasady przeprowadzania inwentaryzacji środków trwałych opisuje Krajowy Standard Rachunkowości nr 11 “Środki trwałe”.

Przed przeprowadzeniem inwentaryzacji należy opracować procedury przeprowadzenia spisu z natury. Dzięki temu mamy pewność, że za każdym razem wszystkie środki trwałe zostaną zmierzone i policzone w ten sam sposób. Procedura powinna zawierać również opis metody weryfikacji przydatności danego środka trwałego (np. sprawdzenia czy maszyna nadal nadaje się do wykorzystywania w przedsiębiorstwie). Warto tu jednak zauważyć, że w trakcie robienia spisu z natury, nie ocenia się stopnia zużycia danego środka trwałego.

Czym są środki trwałe w działalności gospodarczej? Przeczytaj nasz artykuł

Zmiana progu granicznego środka trwałego w 2018 roku

W 2018 roku nastąpiło podwyższenie kwoty wydatku umożliwiającego umieszczenie go bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu, bez ujmowania go w kategorii środków trwałych. Obecnie wartość graniczna to 10 000 zł. Warto o tym pamiętać przy zakupie nowych składników majątku, tak by podjąć najbardziej optymalną decyzję (wliczamy zakup w koszty, zaliczamy do środków trwałych niskokosztowych czy dokonujemy planowych odpisów amortyzacyjnych).

Kto musi przeprowadzać inwentaryzację środków trwałych?

Obowiązek prowadzenia ewidencji środków trwałych (a zatem także wykonywania spisu z natury tych środków) obejmuje:

 • wszystkie firmy rozliczające się za pomocą Ksiąg Handlowych,
 • osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, obowiązane do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów.

Inwentaryzacja środków trwałych – kiedy należy ją przeprowadzić

W zależności od rodzaju środków trwałych, inwentaryzację przeprowadza się na koniec roku obrotowego bądź w dowolnym dniu w roku raz na 4 lata. Dodatkowo, obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji pojawia się również w dzień zamknięcia działalności.

Kiedy nie trzeba przeprowadzać inwentaryzacji środków trwałych?

 • Gdy działalność jest zawieszona,
 • Jeśli inwentaryzacji miałyby podlegać nieruchomości, inwestycje, środki trwałe znajdujące się na terenie strzeżonym oraz maszyny i urządzenia wchodzące w skład środków trwałych w budowie, a inwentaryzacja była przeprowadzona nie dalej niż 4 lata temu (art. 26 ust. 3 pkt 3 ustawy o rachunkowości)

Zdarza się, że dostęp do środków trwałych jest znacznie utrudniony bądź niemożliwy (art. 26 ust. 1 pkt 3 ustawy). W takim przypadku dopuszcza się przeprowadzenie spisu z natury drogą porównania danych z ksiąg rachunkowych z dokumentami.

Choć prowadzenie inwentaryzacji środków trwałych przedsiębiorcy często traktują jako dodatkowy obowiązek przed końcem roku obrotowego, to w praktyce przeprowadzenie spisu z natury środków trwałych ma pewne zalety i może pomóc przedsiębiorstwu. W jaki sposób? Przede wszystkim może:

 • oszacować stan majątku,
 • zidentyfikować te jego elementy składowe, które nie nadają się już do użytkowania,
 • zoptymalizować podatkowo wydatki amortyzacyjne.

Komentarz(2)

 1. Świetny artykuł , bardzo przydatny jak zawsze:) Na pewno będę korzystał z tych informacji, pozdrawiam serdecznie!

 2. Inwentaryzację środków trwałych można przeprowadzić w sposób automatyczny, oznaczając je trwale tagami RFID.
  Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym sposobem. Identyfikacja przedmiotów jest natychmiastowa, co daje dużą oszczędność czasu.

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail