Strona główna Firma Faktury przekraczają granice
Faktury przekraczają granice
0

Faktury przekraczają granice

476
0

Wszelkie działania usługowe czy handlowe będą w takim przypadku – tak jak przy działalności prowadzonej na terenie Polski – dokumentowane fakturą VAT. Zagraniczny kontrahent identyfikuje się numerem VAT (jeśli mamy wątpliwości co do wiarygodności potencjalnego klienta z obszaru UE, możemy sprawdzić, czy jego numer jest aktywny na stronie Komisji Europejskiej: www.ec.europa.eu/taxation_customs/vies/), a polski – numerem NIP z przedrostkiem PL. Faktura może być wystawiona w języku obcym, wartość usługi czy towaru również może być wyrażona w obcej walucie. Do celów podatkowych kwotę przelicza się na złote według średniego kursu podanego przez NBP na ostatni dzień roboczy przed dniem uzyskania przychodu.

Nie zapłacisz, a odliczysz

Trzeba też zwrócić uwagę, czy istnieje obowiązek zapłaty podatku VAT. W tym celu ustala się miejsce świadczenia usługi – co do zasady jest to kraj, w którym siedzibę ma usługobiorca, a więc zagraniczny kontrahent. To po jego stronie leży rozliczenie. Polski przedsiębiorca nie płaci wtedy VAT-u, ale musi wykazać transakcję w deklaracji podatkowej i informacji podsumowującej.

Na samej fakturze podaje się kwotę netto, można też zamieścić opis „odwrotne obciążenie” lub „np” – nie podlega (opodatkowaniu w Polsce). Dniem powstania obowiązku podatkowego będzie wskazana na dokumencie data wykonania usługi (lub data wpłaty całości albo części wynagrodzenia). Niezwykle korzystne dla polskiego przedsiębiorcy jest to, że chociaż nie płaci on VAT-u, to może odliczać kwotę podatku od zakupów niezbędnych do świadczenia danej usługi (np. benzyny, sprzętu komputerowego, hostingu).

Język obcy to nie problem

Warto też wiedzieć, że programy księgowe i aplikacje takie jak SaldeoSMART nie mają najmniejszych problemów z odczytywaniem faktur zagranicznych, zwłaszcza gdy są wystawiane w popularnych językach (angielski, niemiecki, włoski). Takie dokumenty można – podobnie jak polskie – w łatwy sposób zeskanować, odczytać i puścić w obieg lub zarchiwizować. To kolejny argument przemawiający za tym, żeby zdecydować się na współpracę z zagranicznym kontrahentem i przekroczyć własne granice – tym razem jeśli chodzi o prowadzenie biznesu.

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail