Strona główna Firma Zadowolony pracownik, czyli co decyduje o szczęściu w pracy
Zadowolony pracownik, czyli co decyduje o szczęściu w pracy
0

Zadowolony pracownik, czyli co decyduje o szczęściu w pracy

0
0

Czy poczucie szczęścia w pracy można jakoś zdefiniować? Co się na nie składa i jak można je osiągnąć? Jak wynika z badań, szczęście to mnogość szczegółów, o których spełnienie warto zadbać szczególnie w trudnym czasie pandemii. Bywa, że to właśnie drobne rzeczy potrafią umocnić pozytywny wizerunek firmy w oczach pracownika.

W badaniu “Szczęście w pracy Polaków 2020”[i] przeprowadzonym przez Jobhouse znalazł się aktualny wskaźnik poziomu szczęścia w pracy. Wyniósł on dokładnie 6,8 na 10, co pozwala określić go jako umiarkowany.

Jakie elementy mają znaczący wpływ na naszą radość?

  • Dobre wynagrodzenie – 86%
  • Relacje z przełożonym – 75%
  • Poczucie sensu wykonywanych działań – 73%
  • Przyjazna atmosfera – 72%
  • Możliwości rozwoju, jakie oferuje firma – 69%
  • Możliwość zachowania równowagi między pracą a życiem zawodowym – 68%
  • Osoby z zespołu, na które można liczyć – 65%
  • Elastyczne godziny wykonywania obowiązków – 55%
  • Możliwość home office – 49%
  • Możliwość realizacji pasji w pracy – 40%

Pracownicy przywiązują zatem dużą wagę do korzystnych warunków finansowych, dobrych relacji z przełożonymi oraz przyjaznej atmosfery w firmie. Stawiają także na rozwój i znacznie chętniej wybierają pracodawców, którzy zapewniają im taką opcję.

Radość z wynagrodzenia

Dane dotyczące wynagrodzeń uzupełnia kolejny raport “#Rynek Zmiany Pracy 2021. Rynek pracy po roku pandemii – w poszukiwaniu równowagi”[ii], przygotowany przez Devire. Według niego aż 55% ankietowanych deklaruje zadowolenie ze swojego wynagrodzenia. Jest to więcej niż w zeszłym roku, kiedy to 51% respondentów było usatysfakcjonowanych pensją. Jak zauważają autorzy raportu, może to świadczyć o dwóch rzeczach – zwiększeniu wynagrodzeń w branżach, które nie ucierpiały w obliczu pandemii i dobrze radziły sobie na rynku, bądź obniżeniu oczekiwań pracowników w związku z niepewną sytuacją.

Dobrostan w firmie

Dlaczego poczucie szczęścia w pracy jest tak ważne? Radość podczas wykonywania obowiązków odgrywa obecnie kluczową rolę w pozyskiwaniu pracowników, a na późniejszym etapie – utrzymaniu zaangażowania. Przedsiębiorstwa zastanawiają się zatem, jak zapewnić zatrudnionym satysfakcję z pracy pomimo kryzysowych warunków.

45% ankietowanych uważa się za szczęśliwych w swojej firmie, jest to jednak spadek o 23 punkty procentowe w porównaniu do wyników z pierwszej edycji badania “#Rynek Zmiany Pracy 2021”.

Twórcy raportu zauważają także, że wiele zależy od wieku respondentów. Praca sprawia najwięcej radości młodym pracownikom oraz tym z przedziału 50+. Ci ostatni odczuwają większą stabilizację i satysfakcję ze swoich osiągnięć.

Warto też zaznaczyć, że osoby w przedziale wiekowym 26-35 lat częściej wskazywały na większy poziom stresu, a jednocześnie były bardziej szczęśliwe. Zawodowe wyzwania dają im zatem spełnienie, nawet pomimo nerwów, które ze sobą niosą.

Pandemia a poziom szczęścia

Jak pracownicy oceniają zmiany wywołane pandemią? 41% z nich jest zdania, że ich szef zatroszczył się  w tym czasie o zespół oraz jego komfort. Aż 65% doceniło wdrożone przez pracodawców dobre rozwiązania, które ułatwiły home office.

Dodatkowo, co drugi badany przyznaje, że pandemia nie wpłynęła na jego poziom szczęścia. Co piąty deklaruje nawet wyższy poziom zadowolenia niż wcześniej. W przypadku 28% pandemia wpłynęła negatywnie na poczucie szczęścia w firmie.

Dlaczego nie jesteśmy szczęśliwi w pracy?

27% badanych nie odczuwa radości, wykonując swoje obowiązki. Ponad połowa – 56% – wspomina o niespełnieniu w pracy. Wśród powodów tego stanu wymieniają też brak poczucia docenienia, niesprzyjające warunki i atmosferę w zespole. Niekiedy brakuje im również przestrzeni do rozwijania swoich talentów.

Według ekspertów głównymi czynnikami, które wpływają na odczuwanie radości w firmie, są wdzięczność i docenianie, ponieważ to właśnie one bezpośrednio kształtują poziom motywacji i zaangażowania pracowników. Docenianie powinno być zatem niezbędnym elementem każdej organizacji. Doceniony zespół czuje się bardziej zaangażowany i odpowiedzialny za swoje obowiązki. A wszystko to przekłada się na szczęście podczas pracy.

[i] “Szczęście w pracy Polaków” Jobhouse 2020, dostęp: 16.07.2021 r.

[ii] “#Rynek Zmiany Pracy 2021. Rynek pracy po roku pandemii – w poszukiwaniu równowagi” Devire 2021, dostęp: 16.07.2021 r.

 

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail