Strona główna Księgowy 4 pułapki księgowe przy zakupie prezentów dla pracowników
4 pułapki księgowe przy zakupie prezentów dla pracowników
0

4 pułapki księgowe przy zakupie prezentów dla pracowników

456
0

W okresie przedświątecznym wiele firm decyduje się sprawić swoim pracownikom niespodziankę i kupić im świąteczne upominki. Najczęściej są to bony towarowe bądź vouchery na zakupy w konkretnym sklepie, nieco rzadziej rzeczowe prezenty (np.: książki czy kosze upominkowe). Warto pamiętać o kilku kwestiach podatkowych, by w prawidłowy sposób zaksięgować i rozliczyć taki zakup, gdy firma zdecyduje się na prezenty dla pracowników.

1. Prezenty dla pracowników a podatek dochodowy

Jeśli prezenty dla pracowników finansowane są ze środków obrotowych bądź bieżących, konieczne jest pobranie od podwładnego zaliczki na podatek dochodowy. Jest to bowiem jego dochód, od którego konieczne jest odprowadzenie podatku. Oczywiście w takim przypadku koszt zakupu prezentów może stanowić koszt uzyskania przychodu, ale pracownikom trzeba wyjaśnić, że od ich wynagrodzenia zostanie pobrana zaliczka na podatek dochodowy. W takiej sytuacji warto upewnić się, że pracownik na takie rozwiązanie się zgadza.

Prezenty dla kontrahentów mail Jak rozliczyć prezenty dla kontrahentów?

Przeczytaj nasze podpowiedzi.

2. Prezenty finansowane z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych a regulamin

Sposobem na to, by pracownik nie musiał płacić podatku od przychodu wynikającego z otrzymania nieodpłatnych świadczeń, jest finansowanie prezentów z ZFŚS-u. Decyzja o tym, by finansować prezent z ZFŚS-u, musi uwzględniać dwie kwestie. Po pierwsze, musi być zapisana taka możliwość w regulaminie ZFŚS-u. Innymi słowy, musi on dopuszczać możliwość wsparcia rzeczowego pracowników i to bez ubiegania się przez nich o tego typu pomoc (za nieco dziwaczną sytuację trzeba by było bowiem uznać taką, w ramach której pracownik chcąc otrzymać świąteczny prezent, musi o niego wystąpić).

3. ZFŚS i kryterium dochodowe

Kolejnym problemem związanym z ZFŚS-em jest to, że ważne jest kryterium dochodowe – czyli nie może być tak, że każdy pracownik dostanie dokładnie taki sam prezent niezależnie od wysokości dochodów. Wartość podarunku musi być od dochodu pracownika uzależniona. Jest to pomoc socjalna, zatem prezent o wyższej wartości należy się podwładnym o niższych dochodach. Jeśli tak się zdarzy, to US może uznać, że jest to dodatek do wynagrodzenia i konieczne jest wówczas odprowadzenie składek i pobranie zaliczki na podatek dochodowy.

4. Talony i bony – ani rzecz, ani pieniądze

Zamiast kupować pracownikom konkretne rzeczy (np. w formie paczek ze słodyczami), pracodawcy często decydują się wręczyć pracownikom talony bądź karty elektroniczne umożliwiające dokonanie zakupu do określonej kwoty w danym sklepie. Prezenty te jednak – w interpretacji podatkowej – nie są sobie równoważne. O ile paczka jest świadczeniem rzeczowym, o tyle karta podarunkowa czy bon już nie. Jakie ma to znaczenie? Otóż okazuje się, że talony i bony nie są ani świadczeniem rzeczowym, ani świadczeniem pieniężnym. W konsekwencji nawet te finansowane z ZFŚS-u nie mogą być zwolnione z podatku dochodowego (choć zwolnione są z obowiązku odprowadzania za nie składek na ubezpieczenia społeczne).

ZOSTAW KOMETARZ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dołącz do naszego Biuletynu!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez BrainSHARE IT sp. z o.o. oraz partnerów handlowych BrainSHARE swoich danych osobowych w zakresie niezbędnym do obsługi zgłoszenia

Email marketing powered by FreshMail